Piernik staropolski


Aromatyczny piernik, który leżakuje w chłodnym miejscu sześć tygodni przed pieczeniem. Jest uważany za jeden z najsmaczniejszych pierników dojrzewających. Przepis pochodzi z książki Marri Lemnis i Henryka Vitry pt.: "W staropolskiej kuchni i przy polskim stole".


Składniki:
500 g miodu prawdziwego
250 g masła
1,5 szklanki cukru
1 kg mąki pszennej tortowej
3 jaja
1/2 szklanki mleka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki soli
80 g przyprawy piernikowej
2 słoiki powideł śliwkowych

na polewę: 200 g czekolady do gotowania
                  50 g masła

  • Cukier, masło i miód podgrzać w dużym rondlu, często mieszając, aby cukier się rozpuścił. Gdy zacznie wrzeć, zdjąć z ognia i wystudzić.
  • Mleko wymieszać z sodą. Do wystudzonej masy dodawać stopniowo mąkę, następnie mleko z sodą, jaja, przyprawę do piernika i sól, ciągle wyrabiając ręcznie. Gdy ciasto będzie już dobrze wyrobione, przełożyć je do szklanej lub kamionkowej misy, przykryć ściereczką i odstawić w zimne miejsce.
  • Po wyrobieniu ciasto jest luźne, ale w trakcie dojrzewania zgęstnieje i będzie można je rozwałkować.
  • Tydzień przed Świętami wyciągnąć ciasto z misy i podzielić na 4 części. Piekarnik nastawić na 170 stopni C. Każdy kawałek ciasta  rozwałkować na grubość około 0,5 cm, przełożyć do formy kwadratowej (dł. boku ok.25 cm) wyłożonej papierem do pieczenia i piec około 15-20 minut do tzw. "suchego patyczka".
  • Wystudzone blaty ciasta ułożyć jeden na drugim, przekładając je powidłami śliwkowymi. Zawinąć szczelnie papierem do pieczenia lub folią aluminiową, obciążyć np. deską do krojenia pieczywa. Odstawić w chłodne miejsce na 3-4 dni, aby piernik zmiękł. Po tym czasie pokryć wierzch i boki ciasta polewą czekoladową. Boki można udekorować zmielonymi lub posiekanymi orzechami.
  • Aby przygotować polewę należy roztopić czekoladę i masło w "kąpieli wodnej" i dokładnie wymieszać.


Komentarze

Copyright © Wyzwania Kuchenne