Panettone


Klasyczna włoska drożdżowa babka pochodząca z Mediolanu, pełna rodzynkek i kandyzowanej skórki z pomarańczy. W słonecznej Italii jest tradycyjnie pieczona w okresie bożonarodzeniowym. Ja natomiast piekę ją także na Wielkanoc. Możemy użyć do tego specjanej formy do Panettone lub zwykłej tortownicy, której boki wykłada się dodatkowo papierem do pieczenia.

Składniki na babkę o wadze około 600 g:
na zaczyn biga: 
50 g mąki manitoba
30 g wody
2 g drożdży

na ciasto:
cały zaczyn
150 g mąki typu 00
50 g mąki manitoba
2 g drożdży
50 g cukru
50 g mleka
2 jajka
70 g masła
50 g rodzynek
50 g skórka kandyzowanej z pomarańczy
skórka otarta z cytryny
szczypta soli

  • Wieczorem, dzień przed pieczeniem babki przygotować zaczyn: wymieszać dokładnie wszystkie składniki i zagnieść ciasto. Włożyć do miski, przykryć i odstawić na około 12 godzin.
  • Drugiego dnia gotowy zaczyn i resztę składników bez rodzynek i skórek przełożyć do misy miksera i wyrobić na gładkie i lśniące ciasto. Przykryć i odstawić na godzinę do wyrośnięcia.
  • W międzyczasie namoczyć rodzynki przez kilka minut w gorącej wodzie i odcedzić.
  • Do wyrośniętego ciasta dodać rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową i skórkę otartą z cytryny. Ponownie zagnieść ciasto i przełożyć do formy na panettone.
  • Kolejny raz przykryć i odstawić do podwojenia objętości na około 2 godziny.
  • Po tym czasie wstawić babę do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Po 10 minutach obniżyć temperaturę do 180 minut i piec jeszcze około 25-30 minut.


Komentarze

Copyright © Wyzwania Kuchenne